Call for papers
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do nadsyłania artykułów naukowych do numeru 2.2025 „Władzy Sądzenia”. Władza Sądzenia; Władza Sądzenia OJS)
Numer tematyczny: „W poszukiwaniu sensu i tożsamości: rozwój duchowy, terapia i samorozwój w perspektywie indywidualnej i społecznej” pod redakcją Barbary Ober - Domagalskiej i Łukasza Kutyło.
Ostatnie lata w większym stopniu, aniżeli się to zwykle dzieje, unaoczniły nam kruchość świata, w którym żyjemy. Mimo, że o tej kruchości pisano wcześniej wiele, to silne wstrząsy – spowodowane wpierw pandemią, a następnie rosyjską inwazją na Ukrainę – mocniej poruszyły fundamentami społecznego porządku. Sprawiły, że istniejące na nim rysy zamieniły się w głębokie pęknięcia, przez które przenika dzisiaj chaos. To budzi niepokój. To powoduje, że grząski grunt, na którym porządek był usadowiony, stał się jeszcze bardziej niepewny i zdradliwy.
Być może tkwimy więc w okresie „pomiędzy”, gdy dłużący się spokój ustępuje burzy gromadzącej się na horyzoncie, gdy bezpieczny świat – bo tak zapewne będziemy go wspominać po czasie – pochłaniany jest przez to, co majaczy w oddali, a czego nie potrafimy jeszcze ubrać w słowa. Czy intuicyjnie przeczuwamy nadejście tej burzy? Czy nasze egzystencjalne lęki są jej zwiastunem? Czy wstrząsy poruszające fundamentami porządku są konwulsjami umierającego świata? Czy wreszcie to, jak próbujemy temu wszystkiemu zaradzić, jest formą asekuracji przed nadciągającą ciemnością? A jeśli tak rzeczywiście jest, to gdzie szukać oparcia? Gdzie się schronić? Którędy podążać, aby nie zabłądzić, gdy żywioł zyska na sile?
Uznaliśmy, że te pytania będą punktem wyjścia dla naszych rozważań. Pragnąc znaleźć na nie odpowiedzi, chcielibyśmy zaprosić do interdyscyplinarnej refleksji nad tym, jak pojedynczy ludzie i całe wspólnoty poszukują sensu i budują swoją tożsamość w czasach, w których coraz wyraźniej ujawnia się złożony kryzys (kryzys być może bezprecedensowy, z którego wyłoni się z czasem nowy porządek).
Proponowany Państwu numer poświęcony będzie poszukiwaniom siebie, procesom duchowego, psychicznego i społecznego samorozwoju, mechanizmom reagowania na niepewność oraz sposobom odbudowywania orientacji życiowej i wspólnotowej w warunkach destabilizacji i przejściowości.
Proponowane obszary tematyczne obejmują m.in.:
• Poszukiwania siebie i własnego miejsca we współczesnym, niestabilnym świecie – podejmowane zarówno przez jednostki, jak i grupy społeczne;
• Lęki towarzyszące kryzysom wstrząsającym porządkiem globalnym i lokalnym (wojna, pandemia, kryzys klimatyczny, migracyjny, polityczny itd.);
• Duchowość i praktyki religijne jako odpowiedź na doświadczenie chaosu i dezintegracji;
• Terapie indywidualne i grupowe jako przestrzenie rekonstrukcji tożsamości i sensu;
• Kultura samorozwoju i coachingowa narracja sukcesu jako forma kompensacji egzystencjalnego niepokoju;
• Współczesne refugia – miejsca schronienia przed nadmiarem bodźców, przemocy symbolicznej i egzystencjalnego zagubienia;
• Wspólnoty poszukujące (intentional communities) i alternatywne formy życia jako wyraz duchowych i społecznych poszukiwań nowego ładu;
• Rola sztuki, literatury i mediów w eksplorowaniu lub konstruowaniu tożsamości i sensu.
Prosimy o przesyłanie artykułów liczących 40-60 tys. znaków, zredagowanych zgodnie z wytycznymi redakcji na temat przygotowania tekstu (Informacje dla Autorek i Autorów).
Wszystkie artykuły zostaną ocenione przez recenzentów z odpowiednimi kompetencjami w danej dziedzinie, aby zagwarantować wysoki poziom merytoryczny publikacji.
Ważne terminy:
30.09.2025 – prosimy o przesyłanie tekstów za pośrednictwem strony czasopisma w systemie OJS (Prześlij artykuł). Artykuł można również przesłać na adres mailowy redakcji"Władzy Sądzenia"**
Grudzień 2025 – planowana data publikacji
Zapraszamy do nadsyłania artykułów naukowych do numeru 1.2025 „Władzy Sądzenia”. Władza Sądzenia; Władza Sądzenia OJS)
Przygotowywany numer będzie poświęcony tematyce wyborczej i kampanijnej. W maju tego roku będziemy wybierać prezydenta Polski, co domknie cykl wyborczy w naszym kraju rozpoczęty wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Nie oznacza to, że nadsyłane artykuły powinny dotyczyć wyłącznie naszej sceny politycznej, jesteśmy bowiem otwarci na analizy związane z przebiegiem wyborów również w innych państwach. Interesuje nas bowiem to w jaki sposób, przy pomocy jakich strategii komunikacyjnych i jakich narracji, polityczne stronnictwa i ich liderzy mobilizują swoje elektoraty. Chcemy się dowiedzieć czy dominujące w logice wyborczej, a tym samym najsilniej wpływające na decyzje wyborców, stają się wzbudzanie określonych sentymentów i resentymentów oraz instrumentalizacja wartości. Jak powinniśmy tłumaczyć przekazywanie przez wyborców mocy decydowania w ręce tych polityków, którzy zapowiadają rewolucję zdrowego rozsądku, ogłoszoną między innymi przez wybranego w zeszłym roku prezydenta USA. Ważnym problem pozostaje także kwestia reprezentacji interesów poszczególnych grup obywateli, tego w jaki sposób i przez kogo są one definiowanie i jakie rozwiązania problemów proponują przyszli rządzący. Kwestia ta wiąże się także z powtarzaną w medialnych przekazach tezą o kryzysie demokracji i dysfunkcji kluczowych elementów składowych systemu politycznego. Charakter współczesnych narzędzi komunikacyjnych, przede wszystkim mediów społecznościowych, skłania również do pytań o rolę i wpływ tego typu kanałów przekazu na dynamikę rywalizacji politycznej, zwłaszcza jeśli narzędzia te znajdują się w rękach relewantnych aktorów zainteresowanych wpływem na końcowy rezultat wyborów. Wreszcie ciekawe byłyby dla nas również rozważania odnoszące się do postulowanych kierunków badań w obszarze socjologii polityki, przede wszystkim dotyczących kształtowania współczesnych debat publicznych, komunikacji politycznej i rekonfiguracji w ramach systemów politycznych. Te wskazane obszary rozważań nie stanowią zamkniętego zbioru, to raczej sugestie, wskazanie kierunków, które uznaliśmy za szczególnie godne zainteresowanie. Nie odrzucamy jednak innych tematów odnoszących się szeroko rozumianej tematyki wyborów politycznych. Liczymy, że opublikowane teksty pozwolą nam lepiej zrozumieć to, jakie procesy zachodzą w środowisku rządzących, ale także z czym po wyborach jako społeczeństwo zostajemy my – rządzeni.
Czekamy na teksty teoretyczne, jak i te, które opierać się będą na przeprowadzonych badaniach i analizach (bądź łączące te dwie formy opracowania interesującej nas problematyki). Redaktorem tomu jest dr hab. Marcin Kotras (UŁ).
Prosimy o przesyłanie artykułów liczące 40-60 tys. znaków, zredagowanych zgodnie z wytycznymi redakcji na temat przygotowania tekstu (Informacje dla Autorek i Autorów).
Wszystkie artykuły zostaną ocenione przez recenzentów z odpowiednimi kompetencjami w danej dziedzinie, aby zagwarantować wysoki poziom merytoryczny publikacji.
Ważne terminy:
30.06.2025 – prosimy o przesyłanie tekstów za pośrednictwem strony czasopisma w systemie OJS (Prześlij artykuł). Artykuł można również przesłać na adres mailowy redaktora zeszytu Marcina Kotrasa i redakcji "Władzy Sądzenia"
Wrzesień 2025 – planowana data publikacji
Z pozdrowieniami
Redakcja „Władzy Sądzenia”
Aktualnie za publikacje na łamach „Władzy Sądzenia” przyznawanych jest 40 punktów MNiSW. Wskazówki dla Autorów znajdziecie Państwo na stronie Informacje dla Autorek i Autorów
CfP nie odnoszące się do numerów tematycznych
Zachęcamy do nadsyłania do redakcji tekstów dotyczących szeroko rozumianej kwestii władzy odnoszących się do pola polityki, jak i do instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych form podtrzymywania i konstruowania ładu społecznego. Jesteśmy otwarci na propozycje artykułów z zakresu socjologii polityki, psychologii polityki, filozofii polityki, politologii, jak i innych opracowań, które będą teoretyczno-empirycznym komentarzem do przekształcającej się rzeczywistości politycznej.
Czekamy również na recenzje książek dotyczących problematyki władzy i szeroko pojętego instrumentarium panowania.
Jeśli wolicie Państwo „krótkie formy”, prosimy o nadsyłanie tekstów, komentarzy, felietonów do opublikowania na stronie.
Informacje dotyczące edycji tekstu i procedury recenzowania odnajdą Państwo w zakładce Informacje dla Autorek i Autorów
Zależy nam również, aby zainteresowane osoby przesyłały do nas zdjęcia (technika i poziom profesjonalizmu dowolne), które ich zdaniem są bezpośrednim bądź metaforycznym komentarzem relacji społecznych i władzy w dzisiejszym społeczeństwie.
Kontakt:
Władza Sądzenia
Katedra Socjologii Polityki i Moralności IS UŁ
ul. Rewolucji 1905 r. 41/43
90-214 Łódź
e-mail: wladzasadzenia@gmail.com
tel.: +48 42 635 55 33